ABSL apžvalga: Lietuva pateko į 10-ies patraukliausių Europos šalių paslaugų centrams kurtis sąrašą

2016-11-16

Lenkijos organizacija „ABSL“ apžvelgė 10-ies Europos valstybių verslo paslaugų centrų rinką ir parengė išsamią šio sektoriaus apžvalgą. Analitikai išnagrinėjo po du kiekvienos šalies miestus, tyrime dalyvavo: Lietuva, Lenkija, Slovakija, Čekija, Vengrija, Jungtinė Karalystė, Airija, Rumunija, Ispanija ir Portugalija.

Tyrimui pasirinkti Vilnius ir Kaunas, apžvelgti šių miestų žmogiškųjų išteklių, darbo užmokesčio ir biurų rinkos rodikliai. Analizuojant šių Lietuvos miestų biurų rinką remtasi „Ober-Haus“ duomenimis.

Aukštas gyvenimo kokybės reitingas Vilniuje traukia jaunus ir išsilavinusius darbuotojus

Daugiakalbis ir pakankamą kvalifikuotų specialistų skaičių turintis Vilnius ir toliau tampa vis patrauklesnis verslo paslaugų centrams. Apžvalgoje skelbiama, kad Vilniuje jaunų gyventojų skaičius yra didžiausias Baltijos šalyse ir kad Lietuvos sostinė užima 4-ą vietą pagal gyvenimo kokybę Vidurio ir Rytų Europoje, kas gali būti itin reikšmingu privalumu, pritraukiant kvalifikuotus darbuotojus iš užsienio.

Dėl pastaraisiais metais naujai ateinančių tarptautinių kompanijų arba jau įsikūrusių paslaugų centrų aktyvios plėtros, Vilnius tapo biuro rinkos lyderiu šalyje.  Šiuo metu sostinėje biurų plotas siekia beveik 547 000 m² ir planuojama, kad iki 2016 metų pabaigos rinka pasipildys dar 70 000 m² ploto. Pastaruoju metu dėl naujų biurų trūkumo sostinės biurų nuomos rinka buvo kiek prislopinta, todėl laisvų modernių biuro patalpų lygis sostinėje sumažėjo iki 3,5%  (A klasė – 0,8%, B klasė – 5,0%) ir 2016 metų II ketvirčio pabaigoje sudarė 19 000 m² ploto. Prognozuojama, kad iki 2018 metų Vilniaus rinkai bus pasiūlyta daugiau nei 150 000 m² naudingo biurų ploto. Tokio biurų rinkos plėtros aktyvumo nebuvo nuo pat ekonominio sunkmečio 2008-2009 metais, pastebi „ABSL“.

„ABSL“ skelbia, kad biurų nuomos kainos Vilniuje beveik nekito nuo pat 2015 metų, o nuo pastarojo žemiausio kainų lygio, kuris buvo pasiektas 2010 metais, kainos vidutiniškai yra išaugusios 40,0%. Sostinėje šiuo metu A klasės pastatuose biurų nuomos kainos svyruoja 13–16 Eur/kv. m, B klasės – 8,5-13,0 Eur/m². Tyrėjų nuomone, Vilniuje jau pasiektas biurų nuomos kainų pikas ir mažai tikėtina, kad per pastaruosius kelis metus jos smarkiai augs. Kompanija prognozuoja, kad Vilniaus biurų rinka artimiausiais metais keisis ir po truputį peraugs iš neutralios į nuomininkų rinką.

Vilnius

Kaunas – geriausias kylantis miestas paslaugų centrams Vidurio ir Rytų Europoje

Tuo metu Kaunas investuotojams pristatomas kaip vienas paskutinių dar neatrastų verslo paslaugų sektoriaus miestų Europoje, kuris dėl savo dydžio itin tinkamas smulkesniems centrams, pavyzdžiui, IT kompanijoms, bet ne stambiems paslaugų centrams. Dėl neišnaudoto miesto potencialo, progresyvios universitetų bendruomenės ir gerėjančios situacijos biurų rinkoje, Kaunas neseniai pelnė geriausio miesto kurtis paslaugų centrams Vidurio ir Rytų Europoje vardą, skelbiama apžvalgoje.

Kauno biurų rinka yra antra pagal dydį šalyje, čia biurų plotas sudaro daugiau nei 91 000 m² ir tai yra šešis kartus mažiau nei Vilniuje. Iki šiol plėtotojai Kaune fokusavosi į mažesnės apimties (1 000-2 000 m²) administracinius pastatus, tačiau po truputį ruošiasi imtis ir didesnių projektų. Šiuo metu Kaune yra tik 2,1% (2 000 m²) laisvo biurų ploto, tačiau skaičiuojama, kad iki 2018 metų biurų plotas Kaune bus papildytas 40 000 m². Tyrime rašoma, kad Kauno biurų rinka privalo išnaudoti savo potencialą, pritraukiant tarptautines kompanijas į Lietuvą ir ypač didelį dėmesį skirti konkuruojant su Vilniumi.

Pokyčiai biurų nuomos kainose taip pat prisideda prie aktyvesnio naujų projektų vystymo. Nors nuomos kainų padidėjimas nebuvo toks ryškus – pirmą pusmetį nuomos kainos Kaune augo 5%, tačiau net ir toks augimas plėtotojams tampa papildomu paskatinimu pradėti seniai planuotus projektus. Šiuo metu A klasės pastatuose biurų nuomos kainos Kaune svyruoja 10,5-13,0 Eur/kv. m, B klasės – 6,0-10,0 Eur/m². Artimiausius du metus biurų rinka Kaune turėtų išlikti neutrali, prognozuoja „ABSL“.

Kaunas

Pilną apžvalgą anglų kalba rasite ČIA

Ieva Dijokaitė

Marketingo ir komunikacijos vadovė +370 621 86 280 +370 5 247 21 77
ieva.dijokaite@ober-haus.lt Geležinio Vilko g. 18A, 08104 Vilnius

Ober-Haus naujienlaiškis

Butų kainų pokyčių (OHBI) skaičiuoklė

Prašome pasirinkti nuo ir iki datas.