Antrasis Užupio renesansas baigėsi

NAKTINE maža

Daugelis nustebtų sužinoję, kad prieš kelis dešimtmečius Užupis buvo vienas pavojingiausių Vilniaus rajonų. Šiandien palei Vilnelę besidriekianti bohemos oazė pasikeitė neatpažįstamai, o tai lėmė prieš dešimtmetį prasidėjęs Užupio renesansas.

Užupio atgimimas siejamas su Vilniaus Dailės akademijos įsteigimu, kai tuo metu skurdus Užupio rajonas viliojo meno studentus, kurie čia rado pigaus būsto alternatyvas. Pamažu čia kūrėsi menininkų bendruomenės gerokai pagerinusios rajono atmosferą. Viso šio proceso kulminacija tapo Užupio respublikos paskelbimas, kuris reiškė, kad ši miesto dalis tapo tokia pat laisva kūrybai ir įdomiam gyvenimui kaip Monmartras Paryžiuje arba Kristianija Kopenhagoje.

Statybos sutapo su nepriklausomybe

Tuo tarpu nekilnojamojo turto ekspertai pastebi, kad antrasis arba išoriškas Užupio atgimimas prasidėjo praėjus keliems metams po Užupio angelo skulptūros atidengimo – 2005 metais.  Kaip pasakoja nekilnojamojo turto bendrovės „Ober-Haus“ Būsto departamento vadovas Audrius Šapoka, tais metais pradėti įgyvendinti keli labai skirtingi, bet didžiausią įtaką naujo Užupio veido formavimuisi suteikę projektai.

„Vienas didžiausių buvo kompanijos „Ramada“ projektas Krivių ir Baltojo skersgatvio sankirtoje. Čia pastatyta virš 100 butų, modernus ir naujas būstas pritraukė jaunas šeimas. Tuo tarpu „YIT Kausta“ vystė kitą keliais etapais vykusį ir išties išskirtinį projektą Krivių gatvėje, čia uždaroje teritorijoje pastatyti 2-3 aukštų namai su mansardomis. Trečiasis ryškiausias tuo metu įgyvendintas naujo būsto projektas Užupyje buvo bendrovės „Ginta ir partneriai“ namo statybos Užupio g. 25“, – apie plėtrą pasakoja ekspertas.

Tiesa, jis pastebi, kad naujų statybų bumas rajone baigėsi ir dabar prasideda senųjų objektų rekonstrukcija. Taip išlaikomas originalusis Užupio veidas ir dvasia. Kaip pasakoja A. Šapoka, vienas iš tokių projektų pavyzdžių – „Lords LB Asset Management“ vystomas projektas „Užupio vartai“.

„Užupio vartai“ grąžino buvusį pastato užstatymą iš Krivių gatvės pusės. Atgimęs šviesus pastatas išlaikė senojo Užupio veidą, tačiau tuo pačiu gyventojams pasiūlė modernų ir šiuolaikišką būstą. Taip pat buvo atsižvelgta į Užupio bendruomenės prašymą restauruojamoje pastato dalyje nestatyti  4 aukštų, o daryti 3 aukštų pastatą. Siekiant senųjų tradicijų čia paliktos laisvos skvero ribos, statinio vidiniame kieme atgaivintos senosios klasicistinės kolonos, o dalyje butų – atidengtos autentiškos freskos“, – atskleidžia jis.

Plėsis tik pakraščiuose

Panašiu keliu statomi projektai „Užupio citadelė“ šalia Užupio angelo ir „Užupio krantinės“, iškilusios vietoje čia stovėjusios siuvyklos. Ekspertas pastebi, kad centrinėje prestižinio rajono dalyje vietos naujoms statyboms mažėja, taigi lieka vietos tik pavienių nedidelių namų statyboms, o kitiems reikalingas restauravimas.

A. Šapoka prognozuoja, kad tokiu atveju didžiausia plėtra numatoma periferinėse Užupio dalyse, kurios anksčiau buvo skirtos pramonei.

„Kai lieka vis mažiau vietos centrinėje Užupio dalyje, natūralu, kad didžiausia naujos statybos namų plėtra vyksta jo pakraščiuose. Šiandien būtent čia yra daugiausiai erdvės naujiems projektams. Tokiu būdu yra statomos „Užupio krantinės“ vietoje „Vilijos“ siuvyklos, o buvusioje „Skytek“ gamyklos vietoje numatytas dar didesnis projektas“, – prognozuoja ekspertas.

Naujienos

Visos naujienos
2023 ir 2024 metais pirkėjams palankesnis būsto kainų ir atlyginimo santykis
2024-03-21

2023 ir 2024 metais pirkėjams palankesnis būsto kainų ir atlyginimo santykis

„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2024 metų vasario mėnesio reikšmė paaugo 0,2%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėnesių augo 2,2% (2024 metų sausį metinis augimas siekė 2,1%). 2024 metų vasario mėnesį Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje butų pardavimo kainos atitinkamai augo 0,3%, 0,3% ir 0,1%, vidutinė kvadratinio metro kaina sudarė 2.589 (+8 Eur/m²), 1.751 (+6 Eur/m²) ir 1.651 Eur (+1 Eur/m²). Tuo tarpu Šiauliuose vasario mėnesį užfiksuotas 0,2% butų kainų sumažėjimas ir vidutinė kvadratinio metro kaina sudarė 1.095 Eur (-3 Eur/m²). Panevėžyje butų kainos per mėnesį nesikeitė ir vidutinė kvadratinio metro kaina išliko 1.075 Eur. Per metus (2024 metų vasario mėnesį, palyginti su 2023 metų vasario mėnesiu) butų kainos augo visuose šalies didmiesčiuose: Vilniuje – 1,8%, Kaune – 3,2%, Klaipėdoje – 3,0%, Šiauliuose – 1,7% ir Panevėžyje – 1,8%. „Nors šalies būsto rinką sukaustęs šaltukas dar niekur nesitraukia, tačiau vienas būsto pirkėjams svarbus rodiklis jau rodo teigiamus pokyčius. 2023 metais būsto rinka didele dalimi buvo vėsinama itin aukštų paskolų palūkanų normų, kurios mažino būsto pirkėjų galimybes įsigyti būstą skolintomis lėšomis. Tačiau žvelgiant į būsto kainų ir atlyginimo santykį, 2023 metais šis rodiklis…

Kelis metus smukusio būsto rinkos aktyvumo rezultatas – apie 40% mažesnės statybų apimtys 2024 metais
2024-02-26

Kelis metus smukusio būsto rinkos aktyvumo rezultatas – apie 40% mažesnės statybų apimtys 2024 metais

Pastaruosius kelis metus Lietuvoje stebėjome sparčiai besitraukiantį būsto rinkos aktyvumą, kuris jau atsiliepia ir naujo būsto plėtros apimtims. Pastaruoju metu su didžiausiais iššūkiais susidūrė šalies didmiesčiuose daugiabučius plėtojančios įmonės, kurios 2022–2023 metais fiksavo itin kuklius butų realizacijos rodiklius. „Ober-Haus“ duomenimis, palyginti su būsto rinkoje rekordiškai aktyviais 2021 metais, 2023 metais Vilniaus pirminėje rinkoje realizuota 68% mažiau, Kaune – 55% mažiau, o Klaipėdoje – 57% mažiau butų. „Tačiau nepaisant 2–3 kartus susitraukusių naujos statybos butų realizacijos apimčių, 2023 metais šalies didmiesčiuose dar buvo baigtas statyti itin gausus butų skaičius. Kadangi buvo baigti plėtoti projektai, kurie pradėti statyti 2021–2022 metais“, – sako Raimondas Reginis, „Ober-Haus“ rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims. „Ober-Haus“ duomenimis, 2023 metais Vilniuje plėtotojai daugiabučiuose pardavimui pastatė 4.915 butų arba 18% daugiau nei 2022 metais. Žvelgiant į pastaruosius 20 metų, tai yra vienas aukščiausių rodiklių, kuris nusileido tik 2007, 2008 ir 2020 metams, kuomet faktiškai pardavimui buvo pastatoma po daugiau nei 5.000 butų. 2023 metais pirkėjai galėjo kurtis 52-uose skirtinguose daugiabučių projektuose (skaičiuojant ir tęstinius projektų etapus). Šalies sostinė gali pasigirti ne tik pardavimui statomų daugiabučių gausa, bet ir nuomai plėtojamų projektų skaičiumi. Po aktyvios plėtros 2022 metais sostinės būsto nuomos segmentas 2023 metais sulaukė dar gausesnio papildymo. Sostinėje buvo…

Gautas statybos leidimas būsto projekto „Vilniaus Džiazas“ statyboms
2024-02-18

Gautas statybos leidimas būsto projekto „Vilniaus Džiazas“ statyboms

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Unique Properties“ gavo leidimą ir pradėjo Vilniaus senamiesčio K. Vanagėlio gatvėje vystomo projekto „Vilniaus Džiazas“ statybas. K. Vanagėlio g. 11 ir 18 vystomą kompleksą sudaro dviejų korpusų daugiabutis su 62 butais ir 11 komercinių patalpų, tvarkomas tarpukario statybos 1200 kv. m administracinės paskirties kultūros paveldo objektas ir viešosios erdvės. Projekte bus įrengti butai su 4,5 m aukščio butų lubomis ir 4 m vitrininiais langais, pirmo aukšto gyventojai turės nuosavus kiemelius ir prieigą prie sodo, o antrame ir trečiame aukštuose įrengti balkonai ir paskutiniame privačios terasos. Pasak „Unique Properties“ vadovo Gedimino Tursos, „Vilniaus Džiazas“ siekia atgaivinti sovietmečiu nepelnytai užmirštą Senamiesčio dalį ir atkurti jos ryšius su Rasomis. Komplekso teritorijoje numatyta ne tik atvira ir gyvybinga komercinė gatvelė šiaurės-pietų ašimi, bet ir naujos patogios jungtys pėstiesiems ir dviratininkams geležinkelio stoties link. „Gavusi statybų leidimą bendrovė sulaukė didelio interesantų susidomėjimo ir per porą savaičių pardavė dar kelis butus – šiuo metu „Vilniaus Džiazas“ pasirašyta apie 20 preliminarių sutarčių dėl butų ir parduotos kelios komercinės patalpos. Butų kvadratinio metro kaina projekte svyruoja tarp 5 ir 12 tūkst. eurų“, – pasakoja Sandra Grinkienė, „Ober-Haus“ NT projektų vadovė. Pasitikėjimą „Vilniaus Džiazas“ projektu demonstruoja ir finansų partneriai. „Statybos darbai pradedami nuosavomis ir tarpinio…

Visos naujienos

Šioje svetainėje naudojami slapukai. Paspaudę "Aš sutinku" arba naršydami toliau, patvirtisite savo sutikimą. Aš sutinku

Mail sent!

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.